20 жовтня 2021 року святкує своє 70-річчя Іван Євгенович Дремлюга

20 жовтня 1951 року в селі Сорокотяжинці на Вінничині народився відомий український громадський та політичний діяч Іван Євгенович Дремлюга. В козацькі часи ці землі входили до Брацлавського полку. Батьки Івана Євгеновича були селянами, працювали в колгоспі. Рід Дремлюг славився своєю освіченістю. Іван Дремлюга відмінно навчався. Після закінчення середньої школи освіту здобував в технікумі, а потім вступив до Київського університету імені Т.Г. Шевченка. 

По закінченню університету отримав фах геофізика. Працював в європейській частині СРСР. У 1980-х влаштувався на роботу до Дніпропетровської геофізичної експедиції. За спогадами Івана Євгеновича, спочатку його гнітила зросійщеність нашої області. Тож, коли під час перебудови, щойно виникла можливість створення альтернативних інституцій, він почав брати активну участь у розбудові патріотичних громадських організацій. Він брав участь в діяльності Товариства української мови, Всеукраїнського товариства “Просвіта”, а після виникнення Руху, одним із лідерів крайового осередку. Іван Євгенович сприяв організації та проведенню Всеукраїнського референдуму 1991 року. З агітаційною метою особисто пройшов “від дверей до дверей” весь  сучасний житловий масив Ломівський.  Січеславські рухівці вважали Івана Євгеновича Дремлюгу ефективним організатором виборчих кампаній національно-демократичних сил. У 1994 році він входив до січеславського штабу Демократичного об’єднання “Україна”. У 1994 та 1998 роках особисто брав участь у виборах як кандидат в депутати. Іван Євгенович запрошувався на всі з’їзди та конференції Руху 1990-х років. Був найактивнішим прихильником ідеї консолідації національно-демократичних сил. 

З середини 1990-х років боровся проти олігархізації України, виступав проти злочинної приватизації cтратегічних об’єктів державної власності. 

Наприкінці 1990-х консультував Петра Розумного щодо можливостей забезпечення Солонянського району артезіанською питною водою.

Під час Помаранчевої революції був одним із очільників січеславського штабу коаліції “Сила народу”. Брав активну участь в Революції Гідності. 

З 2015 року Іван Євгенович очолює Дніпровське товариство політв’язнів та репресованих.  Завдяки його зусиллям члени товариства отримують правову та матеріальну допомогу.

Останні два роки очолює обласне відділення Комісії з реабілітації жертв комуністичного тоталітарного режиму. Він особисто підготував десятки справ для реабілітації постраждалих під час радянської окупації. 

Іван Євгенович Дремлюга продовжує активну просвітницьку діяльність. Він брав участь у просвітницькій кампанії “Січеславська — ТАК!” (спрямована на повернненя області історичної назви). Організував публічні заходи з увічнення пам’яті борців за Українську Незалежність. Щорічно готує друковані довідники про видатних представників національно-визвольного руху Січеславщини. Бере участь в інформаційно-просвітницьких передачах українських телеканалів та радіо.

Голова Дніпропетровського обласного товариства політв’язнів та репресованих Іван Дремлюга

 

 

Текст – Станіслав Дуб, Південно-східний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Фото – Сергій Тютюнник, Січеславська Просвіта.