Січеславській «Просвіті» 116 років!

Сергій Тютюнник, голова Дніпровської Просвіти, 8 жовтня 2021 року

Сьогодні Січеславській «Просвіті» 116 років! З усіх боків, як не поверни – це солідний вік! Не буду зараз заглиблюватися в історію виникнення нашої організації на Січеславщині  – є багато фахівців, які зроблять це краще, мудріше і цікавіше за мене – ми пишаємося нашими просвітянами, дослідниками, краєзнавцями, які займаються саме літописом нашої організації з її зародження. 

Свою місію я бачу в  иншому – моя задача не розповідати, як було гарно колись ТОДІ, а що ми пропонуємо ЗАРАЗ, який порядок денний актуальний, які маємо плани і мету.

Як будь-який живий організм, наша організація переживала різні періоди: від злетів до падіння, від розквіту до руїни. Сподіваємось, що зараз буде пора росту і цвіту – для цього є усі передумови: команда, бажання, прагнення змін в місті і суспільстві.

Нам дуже приємно, що мій попередник Єгор Гуськов не лише не відійшов від Просвіти через зайнятість на основній роботі, але й залишається активним її членом, який працює і надалі на благо організації. Саме започатковані, а вірніше, відновлені безкоштовні курси української мови для населення Єгором, Максимом та Ігорем успішно продовжуються і в новому сезоні: сформовано декілька груп у декількох викладачів, які навчаються в приміщенні Просвіти два рази на тиждень: вівторок і четвер.

Стабільно продовжують працювати в приміщенні художня школа «Сонячна» та юнацька патріотична організація «Пласт» з якими ми скоро підпишемо спільні меморандуми про співпрацю.

художня школа «Сонячна»
Художня школа «Сонячна»

Дуже тішимося, що нові оберти набирає наша співпраця в літературному напрямку з Літературним Клубом «СвітоГЛЯД». До раніше проведених заходів про Лесю Українку, Тараса Шевченка, Миколу Євшана, Уляну Кравченко приєднався вечір про Івана Котляревського, який за відгуками став чи не найпотужнішим стартом сезону в Просвіті. Знаю, що в найближчий час «СвітоГЛЯДом» буде організований якийсь фантастичний захід про поета УПА – Мирослава Кушніра.

Літературний Клуб «СвітоГЛЯД»
Літературний Клуб «СвітоГЛЯД»

Справжньою родзинкою для Просвіти стала наша співпраця з Українським Інститутом Національної Пам’яті – саме зараз успішно реалізується спільний проєкт «Історична Просвіти», де відбувається науково-пізнавальний курс лекцій по історії України. Читає її відомий історик і співробітник Інституту Станіслав Дуб.

Історична Просвіти, разом з УІНП

В рамках ідеологічного клубу Просвіти підтримуємо співпрацю з Науково-ідеологічним Центром ім. Д. Донцова – Дніпро. Саме вони організували для наших відвідувачів розповідь присвячену 130-річчю полковника Евгена Коновальця, в планах – доповідь про Зеновія Красівського. 

Також кількамісячні перемовини з організацією «Тризуб» привели до повного порозуміння і, як результат, заплановано декілька презентації ідеологічних книжок та ідеологічних заходів вже починаючи з кінця жовтня і до кінця року. Про все це буде додатково повідомлено. 

В приміщенні Просвіти працюють молодіжні організації ДУЇТ, Айсек, які сподіваємось, стануть одними зі складових, молодіжного клубу Просвіти. Молодь має більше долучатися до наших просвітянських проєктів та ініціатив. 

Творчій вечір молоді, ДУЇТ

Мені дуже приємно повідомити шановному панству про те, що наприкінці жовтня саме в наших стінах відбудеться дуже потужна молодіжна конференція TED-X, де збиреться найкреативніша, наіноваційніша молодь Дніпра (Січеслава) щоб обговорити у найпопулярнішому на зараз форматі (ліцензія на проведення отримана в Сполучених Штатах) ті чи инші питання, які стосуються молоді і юнацтва. Вдвічі приємніше повідомити, що наші просвятяни пробилися в ряди спікерів цього заходу із темою «Особливості національного характеру».

Нещодавно презентовано мистецький напрямок нашої діяльності, а саме майстерня-студія «Ясниця», яка презентувала навчально-повчальні курси з української, народної вишивки. Вже відбувся перший майстер-клас, в затишній атмосфері твориться наш український ген – українська вишивка!

майстерня-студія «Ясниця»
Майстерня-студія «Ясниця»

Активно наша команда комунікує з Національною Спілкою Письменників України, навіть святкували День міста разом у мистецькому кварталі, що був розташований в центрі міста.

з Національною Спілкою Письменників України на День міста Дніпро

Наразі проводимо контактні зустрічі з людьми і організаціями, які дотичні до української діаспори закордоном, бо в планах маємо налагодження співпраці із українцями за океаном. Бібліотека Маккейна (де ми розпочали проводити свої дискусійні клуби), Фідель Сухоніс, почесний консул Бразилії Василенко допомагають в цій справі.

Зустріч керівництва Просвіти з консулом Бразилії Олегом Василенко

На базі Січеславської Просвіти плануємо відкрити наступні напрямки чи клуби в недалекому майбутньому:

  • Філософський
  • Політичний
  • Християнський
  • Комп’ютерний.

 

У нас чудові перспективи на співпрацю з видавництвами і типографіями міста: «Герда», «Ліра». Першу книгу, яка Січеславська Просвіта видасть за багато років буде збірник поезій Юрія Дарагана. Це довготривалий видавничій проєкт трьох організацій: Просвіти, НіЦ Донцова і ЛітКлубу СвітоГЛЯД. Макет вже в «Лірі», тож чекаємо сигнального примірника!

У Лірі, здаємо книгу на друк

В планах: відновлення власного друкованого органу «Просвіти» «Січеславський край» та запуск низки інформаційних просвітянських сайтів. Одне з приміщень «Просвіти» бачимо, як редакцію і видавництво наших друкованих видань. Конче потребуємо необхідної техніки і фахівців цієї справи.

Щодня працює наша бібліотека і нещодавно, до Дня Бібліотек відбулася виставка-презентація рідкісних книжкових раритетів, що демонструвалися декілька днів у великій залі «Просвіти».

Виставка-презентація рідкісних книжкових раритетів

Планів у нас багато, бажання багато і я вірю, що всі разом ми будемо реалізовувати наші проєкти, які змінять і суспільство, і місто в бік українства і національного виховання майбутнього громадянина.

Держава нас не фінансує, влада, поки що, не допомагає. Джерела надходжень прозорі і відкриті: це і ваші посильні внески, і меценатські внески (на жаль, їх поки що зовсім мало: Гуськов і Тютюнник), і разові перекази небайдужих громадян.

І хоча у нас тече дах, а кожен захід передбачає свій, окремий бюджет ми віримо, що всі труднощі будуть СПІЛЬНО подолані і ми станемо отим українським будинком, який буде Культурним Центром гуртування усього українства нашого козацького, звитяжного Краю!

Анонси від «Просвіти» зручно отримувати у телеграмі: https://t.me/PROSVITADNIPRO